Emmanuel Boateng a avut un gol și două asistă, în timp ce Los Angeles Galaxy a învins Real Salt Lake 5-2 în sâmbătă noaptea, pentru a câștiga jocul echipei câștigătoare cu trei partide din Utah. Gyasi Zardes a legat-o cu în minutul 19, Mike Magee a coborât în ​​crucea lui Boateng pentru obiectivul de 26 de goluri. Boateng a marcat primul gol al lui MLS în minutul 41 și a reușit să-l aducă pe Giovani dos Santos pentru a face 4-1 pentru Galaxy (4-1-2) cu puțin înainte de pauză. Rimando a salvat lovitura de pedeapsă a lui Steven Gerrard în minutul 6, iar Juan Manuel Martinez ia dat lui Real Salt Lake (4-1-2) conducerea timpurie pe un an în 16.Lovitura de pedeapsă a lui Javier Morales a scos RSL la 4-2 în minutul 71. Gerrard a depășit scorul pentru LA cu primul său gol al sezonului în 91. În Vancouver, Jordan Harvey și Kekuta Manneh au marcat și FC Dallas a avut un gol propriu într-o victorie de 3-0 Whitecaps care a rupt o șansă de joc fără șase jucători pentru cei mai importanți vizitatori ai MLS. Shut down în trei jocuri directe, Vancouver (3-4-1) a preluat conducerea în minutul 35, când Manneh a bătut într-o cruce că portarul din Dallas, Chris Seitz, a lovit în propriul net din fundașul lui Maynor Figueroa. Harvey a făcut 2-0 în minutul 63 de pe colțul lui Cristian Techera, după ce mingea a căzut în el în zona de penalizare Dallas.Manneh a încheiat-o în 77, când Blas Perez – chiar în meci ca un sub împotriva fostului său echipă – a atins mingea spre Manneh pentru o lovitură prin picioarele lui Seitz. În Montreal, Sebastian Giovinco a marcat al cincilea și al șaselea gol al sezonului, pentru a ajuta Toronto să câștige cu 2-0. Major League Soccer MVP a marcat de la penalty în prima repriză și de un contraatac în al doilea.

Toronto sa îmbunătățit la 3-2-2, iar Montreal a scăzut la 4-3-0. În Colorado, Jermaine Jones, Luis Solignac și Kevin Doyle au marcat ca Rapids a bătut Seattle 3-1 pentru a treia victoria directă. Doyle a limitat scorul în minutul 86, terminând cu o lovitură de pedeapsă de pe crucea lui Dennis Castillo. Brad Evans de la Seattle a fost eliminat după un penalti.Jordan Morris a făcut 2-1 prin înscrierea pentru Seattle în minutul 63. În alte jocuri, Columbus a bătut cu 10-man Houston 1-0 în Ohio, DC United a câștigat 3-0 acasă împotriva luptând cu New England, iar Philadelphia a bătut la New York City cu 2-0.